آگهی استخدام
Pooya Gharb | هادی OPGW

Opgw1

 

 

كابل  OPGW (Optical Ground Wire)از یک یا چند تیوپ فیبر نوری و سیم های فولادی با روکش آلومینیوم در لایه اول و سیم های فولادی ، آلومینیومی و آلومینیوم آلیاژی و یا ترکیبی از آنها در دیگر لایه ها، بر اساس نوع مشخصات الکتریکی و مکانیکی مورد نظر، تشکیل شده است که تیوب فیبر نوری می تواند آلومینیومی یا از جنس استیل باشد.

تعداد فیبر های نوری به کارگرفته شده در تیوپ ها متغیر بوده و بر اساس نیاز و درخواست مشتری می تواند به اعدادی همچون 48،24،12 و حتی بالاتر نیز برسد. از كابل‌هاي  OPGWدر بالاترين نقطة دكل‌هاي خطوط انتقال همان محلی که گارد نصب می گردد، استفاده مي‌شود. در تولید و طراحی این كابل‌ها می توان از فیبرهای Single-mode  و Multi-mode استفاده نمود. فيبر‌هاي Single–mode، در مسافت‌هاي بالاتر از یک کیلومتر با پهنای باند بالا و فیبر های Multi-mode در مسافت های کوتاه با پهنای باندهای کمتر، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های  OPGWاز نظر ظاهری مشابه سیم های گارد (شیلدوایر) و در حالت چند لایه مشابه هادی های  ACSRبوده و در خطوط قدیمی موجود جایگزین سیم های گارد شده و در طراحی خطوط جدید انتقال، به عنوان محصولی با دو کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. انتقال داده های صوتی و تصویری مخابراتی با به کارگیری فیبرهای نوری و محافظت از خطوط فاز حاوی جریان الکتریکی در برابر جریان های اتصال کوتاه و رعد و برق و ارت نمودن این جریان ها و انتقال آنها به زمین از طریق دکل های انتقال، از کاربردهای این نوع کابل هاست.

هزينه بسیار کمتر نصب هوایی هر كيلومتر از اين كابل‌ها نسبت به كابل‌هاي زمينی، كاهش آسيب‌هاي وارد شده به کابل ناشي از گودبرداري‌ها، گسترش مسير‌ها، جايگزيني سيستم‌هاي فاضلاب زيرزميني و ... از مزایای انتقال انرژی از طریق کابل های فیبر نوری هوایی در مقایسه با نوع زمینی آن است. در مکان هایی که انتقال داده های صوتی و تصویری از طریق کابل های زمینی هزینه بر است (مثل مناطق کوهستانی و ...) استفاده از کابل های فیبر نوری هوایی هزینه این امر را کاهش میدهد.

Ask a question
1000 characters left